Jeg har besøk av venninnen min, Marte på hytten og i dag bakte vi kanelsnurrer. Disse bollene er supergode og veldig luftige.
Kanelsnurrer:
15-20 stk
- 125 g smør
- 5 dl melk
- 50 g gjær
- 125 g sukker
- 800-900 g hvetemel
Fyll:
- 100 g smør
- 4 ss sukker
- 1 ss kanel
- 1 egg
- Perlesukker til pynt
Smelt smøret.
Hell i melken og varm til 37gr.
Rør gjæren ut i væsken.
Tilsett så sukker og mel og rør godt.
La deigen heve under plast på et lunt sted i ca. 40 minutter.
Smør på romtemperert smør og strø over sukker og kanel.
Kjevl deigen i bredden til den blir ca. 25 cm bred.
Skjær deigen i ca. 2 cm brede strimler, 15-20 stk.
Tvinn deigen rundt pekefinger og langfinger, og legg slutten av strimelen over kanelbollen, slik at den låses. Dette gjør at bollen ikke faller fra hverandre under heving og steking.
Dra deigen av fingrene og det blir en kanelsnurre.
Legg bollene på et stekebrett og la dem heve i ca. 30 minutter. Et tips for å få gode og luftige boller, er å heve dem i ovnen på 40 grader.
Se så stor og luftig de har blitt! Pensle kanelsnurrene med vann eller et egg og strø over perlesukker. Du kan også pynte med vanlig sukker, hvis du ikke har perlesukker.
Stek kanelbollene på midterste rille ved 210 grader i 10-12 minutter.
Thea
Utrolig kule fat! 🙂
Då har eg baka desse for 2.gang:) Dei e fantastisk gode..:) Eg tar halve delen med vaniljekrem og, men då er det ikkje så lett å legge i fleire lag og kjevle…:) Men super deig og super oppskrift:)
Det hørtes godt ut med vaniljekrem i snurrene 🙂