Det nærmer seg sommer og varmere dager med stormskritt. Det er ikke så lenge til en iskake er midt i blinken for et familiebesøk eller late dager i hagen med venner. Mango er min favoritt frukt og sammen med en herlig sjokoladeis, er det vanskelig å komme på noe bedre – synes jeg da haha! Dagens fristelse er denne mango-sjokoladeiskaken. Iskaken har en browniebunn, er fylt med mangobiter og sjokoladeis. Mmm, så godt!

Iskaken passer til en 23 cm springform.
Bunn:
- 200 g mandler
- 2 dl sukker
- 3 egg
- 3 ss kakao

Skåld mandlene og knus dem i en blender. Ha i sukker og miks videre.

Tilsett egg og kakaopulver og kjør til alt er godt blandet.

Fordel røren i en springform kledd med bakepapir. Stek ved 175 grader i 20 minutter. Avkjøl i formen.
Fyll:
- 300 g mangokjøtt (ca. 2 mangoer)
- 200 g mørk sjokolade
- 4 dl kremfløte
- 2 eggeplommer
- 2 ss melis

Smelt sjokolade i vannbad. Bland i egg og melis og la det avkjøles litt. Visp kremfløten til den begynner å bli stiv. Bland sammen sjokolade og kremen til en glatt røre. Om det blir igjen litt sjokoladeklumper, gjør ikke det noe. Det blir bare gode sjokoladebiter i isen 🙂

Skjær mangoen i terninger og fordel over bunnen i formen.

Hell over sjokoladeisen og fordel den jevnt i formen. Sett kaken i fryseren i ett par timer eller til isen har stivnet.


Ta kaken ut 20 minutter før servering. Skyll en skarp kniv under vann og skjær rundt kaken på springformen, slik at den løsner lettere. Ha iskaken på et serveringsfat. Dryss over revet sjokolade og server.

En herlig iskake med mango og sjokolade!

Klikk «LIKER» om du liker oppskriften 🙂
God helg!
– Thea
Den så supergod ut Kan jeg bruke en springform på 22 cm?
Hei,
Ja det skal nok gå fint 🙂